Lakossági tájékoztatás parlagfű fertőzés megelőzésről
Feltöltve: 2020-06-18 08:42:33LAKOSSÁGI TÁJÉKOZTATÁS
PARLAGFŰ FERTŐZÉS MEGELŐZÉSRŐL
Felhívom a tisztelt Lakosság figyelmét, hogy az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (a továbbiakban: Étv.) 17. § (4) bekezdés értelmében "A földhasználó köteles az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani..."
Az Étv. 50. § (4) bekezdése kimondja, hogy "… parlagfű elleni közérdekű védekezést kell elrendelni, ha a földhasználó a 17. § (4) bekezdésében szereplő parlagfű elleni védekezési kötelezettségének nem tesz eleget. A kötelezettség teljesítésének helyszíni ellenőrzéséről a földhasználó előzetes értesítése mellőzhető."
A közérdekű védekezést külterületen a Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatósága, belterületen a jegyző rendeli el.
A földhasználó, a föltulajdonos köteles megtéríteni a közérdekű védekezés teljes költségét, a költségek meg nem fizetése esetén adók módjára kerülnek behajtásra.
A hatósági intézkedéshez nem szükséges sérelem – egészségkárosodás – bekövetkezése, így az allergén gyom, vagy a parlagfű virágzása, virágbimbójának kialakulása elegendő a védekezési kötelezettség elmulasztásának megállapításához.
A helyszíni ellenőrzést hivatalból vagy bejelentés alapján végzi a hatáskörrel rendelkező hatóság.
Az Étv. 60. § (1) bekezdése előírja, hogy "Növényvédelmi bírságot kell kiszabni azzal szemben, aki
c) ...a 17. § (4) bekezdésében előírt, a parlagfű elleni védekezési kötelezettségét elmulasztja..."
Azt, aki a parlagfű elleni védekezési kötelezettségét elmulasztja, az Étv. 60 § (1) bekezdés c) pontja alapján – többször is kiszabható – növényvédelmi bírsággal sújtható, melynek összege az élelmiszerlánc felügyeletével összefüggő bírságok kiszámításának módjáról és mértékéről szóló 194/2008.(VII.31.) Korm. rendelet alapján számítandó, és a gondozatlan terület nagyságától függően 15.000 Ft-tól 5.000.000 Ft-ig terjedhet.
A parlagfüves területek felderítése, valamint a lakossági bejelentések kezelésének megkönnyítése érdekében már évek óta működik a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) oldaláról közvetlenül elérhető (https://pbr.nebih.gov.hu) ún. Parlagfű Bejelentő Rendszer (PBR). A rendszer célja a hatósági eljárásban közreműködő szervezetek és a lakosság közötti információáramlás hatékonyabbá tétele. A megtett bejelentések közvetlenül az ellenőrzésre jogosult illetékes hatóságokhoz jutnak el, mellyel biztosíthatóvá válik a hatósági intézkedések gyors és zökkenőmentes lebonyolítása.
A Parlagfű Bejelentő Rendszert bárki használhatja, mind a helyi lakosság, mind a társadalmi szervezetek és a vállalkozások egyaránt.
Bejelentés tételéhez előzetesen regisztrálni kell a bejelentő felületen. A bejelentő a regisztrációt követően akár otthoni interneteléréssel, akár mobiltelefonnal a helyszínen is megteheti bejelentését.
Belterületen tapasztalt parlagfű fertőzöttséget a Derecskei Közös Önkormányzati Hivatalnál is be lehet jelenteni levélben (4130 Derecske, Köztársaság út 87.), személyesen (B. épület 1. sz. irodahelyiség), vagy telefonon az 54/ 410- 078 /123-as telefonszámon.
Kérem a Tisztelt Ingatlantulajdonokat, használókat, hogy a gyommentesítési kötelezettségüknek tegyenek eleget, hiszen a parlagfű-mentesség mindannyiunk közös érdeke.
Derecske, 2020. június 17.
Varsányiné dr. Antal Erzsébet
jegyző